środa, 14 grudnia 2011

Grudzień - Polecamy
   W przedświąteczny czas polecamy naszym czytelniczkom zapoznanie się z niezwykle ciekawymi wydawnictwami.
   "Opowieści wigilijne" to zbiór 14 opowiadań współczesnych polskich pisarzy. Autorzy stworzyli teksty o różnych klimatach. Wiele z nich pokazuje święta, jako czas trudny, pełen samotności i niespełnionych oczekiwań. Teksty są takie, jak otaczająca nas rzeczywistość, ciężkie ale i pełne nadziei, przez co warte są polecenia.
   "Encyklopedia tradycji polskich" i "Dawnych obyczajów rok cały: między wiarą, tradycją i obrzędem" Romana Landowskiego, to publikacje o tradycjach polskich. Wiele spośród tradycji ulega zapomnieniu, uproszczeniu, polecane książki ponownie je przywołują. Wydawnictwa są zaopatrzone w obszerny materiał zdjęciowy, oraz w przykłady tekstów ludowych. Polecamy je nauczycielom przedmiotów humanistycznych i wychowawcom.
 
*************

     Fragment książki R. Landowskiego - o symbolice niektórych potraw wigilijnych:

   Rybom przypisane było znaczenie religijne.Symbolizowały dawny znak chrześcijan. Ryba przypominała o chrzcie i nieśmiertelności wiary. W symbolice ludowej była oznaką płodności i rodzącego się życia.
Kapusta zaś miała odrodzić życiodajną moc, by po zimowym uśpieniu przyroda znowu ożyła na wiosnę.
Groch w wierzeniach ludowych chronił przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniał urodzaj.
Grzyby ułatwiały ponoć nawiązanie kontaktów ze światem zmarłych, a przecież ich przedstawiciele byli przy wigilijnym stole obecni.
Jabłka chroniły przed bólem gardła, dlatego na stole wigilijnym nie brakło choćby symbolicznego jabłuszka, najlepiej z własnego sadu. Natomiast spożyte po wigilijnej wieczerzy zapewniało zdrowe gardło do końca zapustów.
Mak był zawsze symbolem płodności, dlatego chociaż jedno danie winno się znaleźć z jego udziałem.
Miód był jakby ukoronowaniem całej wigilijnej symboliki. Zapewniał wszystkim domownikom i pozostałym uczestnikom wieczerzy pełną przychylność sił nadprzyrodzonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz