wtorek, 26 kwietnia 2016

Żonkil - Pamiętamy o Powstaniu w Getcie Warszawskim

     Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkil", mającej na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku, 19 kwietnia, obchodziliśmy 73 rocznicę wybuchu powstania. Z tej okazji, w naszej Bibliotece 19.04.2016, odbył się premierowy pokaz filmu: "Nie było żadnej nadziei", w którym uczestniczyła grupa mieszkańców Sulęcina. Pokaz wywołał duże emocje i ożywioną dyskusję, każdy uczestnik otrzymał papierowego, żółtego żonkila - symbol naszej pamięci o powstaniu w getcie.
     21.04.2016 w pokazie filmu wzięła udział klasa I a, z I LO w Sulęcinie, wraz z opiekunem, panią Wioletą Bartniak. Młodzież, podczas krótkiej prezentacji,  miała możliwość zapoznania się z dramatyczną sytuacją Żydów podczas wojny. Następnie każdy, z uwaga obejrzał film. Obraz składający się z trzech części: pierwsza część przedstawiła sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego, do momentu wybuchu powstania, przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów. Część druga, serce filmu, pokazywała przebieg powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów, nakręcona metodą animacji poklatkowej, dzięki której bardzo odczuwalny był ładunek emocjonalno-dramatyczny wydarzeń. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim - zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie. 
     Młodzież, na spotkaniu, miała możliwość poznania części polskiej historii. Każdy miał moment na własne przemyślenia: nad sensem życia, władzy, bezsensem wojny i nad tym, że wydarzenia sprzed 73 lat są "lustrem" do wielu współczesnych problemów.

Film "Nie było żadnej nadziei"Brak komentarzy:

Prześlij komentarz