poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Gra strategiczna "Monopoly - edycja Biblioteka"


   Wpisując się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa związanej z upowszechnianiem czytelnictwa oraz doskonaleniem umiejętności informacyjno-komunikacyjnych dzieci i młodzieży, Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie, 7.04.2016, przeprowadziła grę strategiczną:  „Monopoly - edycja BIBLIOTEKA”. Celem gry była promocja biblioteki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
   Gra została opracowana przez Beatę Szulc-Krajkę, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie,  przy współpracy pani Jadwigi Niteckiej i przygotowana z uwzględnieniem księgozbioru Szkoły Podstawowej w Sulęcinie.  Wydarzeniem tym realizujemy jeden z wymogów Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół starających o dotacje na zakup książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
   W grze wzięła udział klasa IV, wraz z opiekunką panią A.Towarnicką-Ratajczak. Uczestnicy zostali podzieleni na  4 zespoły, tzw. Biblioteki – ich przedstawicielami na planszy były pionki w odpowiednim kolorze. Drużyny rzucając kolejno kostkami przemieszczały się dookoła planszy zdobywając książki(krążki) dla swojej biblioteki. Aby zdobyć książkę należało nie tylko za nią zapłacić, ale rozwiązywało się też zadania. Wygrała drużyna, która jako pierwsza zapełniła swoją symboliczną półkę z książkami.
   Rozgrywka trwała ponad 2 godziny, była długa i emocjonująca. Pod czujnym okiem jury, w którym zasiadła p. M. Kołodnicka, każda Biblioteka pracowała sumiennie wykorzystując wiedzę uczestników.
   Zakładane przez organizatora cele gry zostały osiągnięte. Bardzo ważną, dodatkową korzyścią okazał się fakt, że gra uczyła dzieci: zdrowej rywalizacji, postępowania według ściśle określonych zasad, dokładności, wytrwałości, pracy w zespole.
   Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie planuje kolejną: „Monopoly – edycja Biblioteka”, która będą, w ramach Dobrych Praktyk, obserwować nauczyciele bibliotekarze – uczestnicy Sieci Współpracy i Samokształcenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz