czwartek, 22 maja 2014

Lekcja czytania z Ingą Iwasiów


   28 maja 2014 o godz. 900 w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie odbędzie się Lekcja Czytania której tematem będą wiersze Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadzi znana polska pisarka Inga Iwasiów.

 „Lekcje czytania z...” to akcja społeczna Tygodnika Powszechnego: spotkania dla licealistów, podczas których od pisarzy i krytyków uczą się rozmawiać o literaturze.
   Uczniowie mają sposobność poznać profesorów uniwersyteckich, pisarzy, eseistów, filozofów, wydawców. Wszyscy oni próbują pokazać, jak czytają ważne dla nich
teksty i jak można o nich dyskutować.
   Celem  lekcji jest pogłębienie sztuki czytania wśród ambitnych licealistów. U podstaw pomysłu leży głębokie przekonanie, że czytanie literatury umożliwia lepsze rozumienie otaczającego nas świata i jest czymś znacznie więcej niż tylko obowiązkiem szkolnym czy rozrywką. Literatura ma zasadniczy wpływ na rozwój świadomości społecznej, poszerza nasze życie i daje nam sposobność oglądania świata cudzymi oczami. Nie odciąga od świata, nie zastępuje go, lecz jeszcze głębiej nas w nim zakorzenia.
    Spotkania mają charakter warsztatów dyskusyjnych. Każde z nich prowadzone jest przez inną osobę, która z wyprzedzeniem proponuje uczniom utwór literacki do czytania, a następnie przedstawia własne odczytanie i prowadzi dyskusję. Wybrane teksty wykraczają poza kanon szkolny. Ich niewielka objętość pozwala uczniom przygotować się do dyskusji.

   Inga Iwasiów to wykładowczyni pisząca wiersze i powieści, krytyczka literatury i redaktorka „Pograniczy”, profesorka-feministka. Jest autorką opowiadań, tomików poetyckich, a przede wszystkim rozlicznych rozpraw i esejów, w których zajmuje się literaturą polską XX i XXI wieku ze stanowiska krytyki feministycznej. W 2008 roku, jej powieść: "Bambino" było nominowana do Nagrody Nike.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz