wtorek, 9 listopada 2010

Z historii biblioteki...

   Na początku chcemy zapoznać naszych czytelników z historią Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie. Jest to historia ukazująca często trudne losy placówki, a jednocześnie nieustający zapał czytelników i bibliotekarzy. Zapraszamy wszystkich do przeczytania.

   24 listopada 1950 r. Ministerstwo Oświaty poleciło uporządkować księgozbiory inspektoratów szkolnych i zapowiedziało zorganizowanie w najbliższym czasie pierwszej sieci pedagogicznych bibliotek powiatowych. W listopadzie 1951 r. Wydział Oświaty PPRN w Sulęcinie został powiadomiony o rozpoczęciu pracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze, która już od początku 1952 r. przystępuje do organizowania na terenie województwa bibliotek powiatowych, powołana zostaje placówka w Sulęcinie.
   Reorganizacja administracyjna kraju w 1975 pociągnęła za sobą zmiany w strukturze sieci bibliotek pedagogicznych. Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie stałą się filią nowo powstałej Pedagogicznej Biblioteki w Gorzowie.
   W związku z planowaną likwidacją Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie z dniem 1 stycznia 1998 r. Kurator Oświaty przekształcił filię w Bibliotekę Szkolno-Pedagogiczną, przejęta została część księgozbioru biblioteki szkolnej. A od 1 maja 2000 r. biblioteka znowu jest filią Pedagogicznej Biblioteki w Gorzowie, która jest częścią Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

   Zmiana nazwy i przynależności placówki na przestrzeni lat 1952-2008:
-1952-1975 Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa – filia terenowa Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zielonej Górze
-1975-1976 Rejonowa Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie
-1976-1997 Pedagogiczna Biblioteka w Sulęcinie – filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp.
-1998-2000 Biblioteka Szkolno-Pedagogiczna przy Liceum Ogólnokształcącym w Sulęcinie
-od 2000 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. Biblioteka Pedagogiczna. Filia w Sulęcinie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz