wtorek, 23 listopada 2010

Bookcrossing w naszej bibliotece

      Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, do korzystania z zasobów stolika bookcrossingowego, który znajduje się w ganku biblioteki. Obecnie dostępnych jest ponad 40 książek, przeważnie powieści autorów polskich i zagranicznych. Nie brakuje jednak książek naukowych, historycznych, bajek i poezji.
     Bookcrossing, to idea swobodnego krążenia książek, ich uwalniania, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. W Polsce pojawiła się w 2003. Od tego czasu istnieje specjalna strona internetowa www.bookcrossing.pl , na niej rejestruje się uwalnianą książkę, nadaje się jej specjalny numer, przeważnie umieszczony na specjalnej naklejce.Odnajdując książkę z takim numerem, możemy prześledzić w internecie drogę, jaką przebyła zanim dostała się w nasze ręce. I na tym się kończy wszelka instytucjonalność, książka zaczyna krążyć swobodnie, bez jakiegokolwiek pośrednictwa. Można odłożyć ją na klombie, na ławce w parku, na stoliku w przychodni, czy w autobusie miejskim. Odkładając ją w miejscu publicznym prowokujemy innych do sięgnięcia po nią i czytania. I o to chodzi, żeby nie więzić książek w zakurzonych biblioteczkach, w wikipedii czytamy: "bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane".
     Raz jeszcze zapraszamy każdego mieszkańca Sulęcina do uwalniania książek - do korzystania z zasobów naszego stolika i do zostawiania na nim wcześniej uwolnionych pozycji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz