środa, 20 maja 2015

Warsztaty o tekście literackim


   16 maja 2015, w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie, odbyły się warsztaty: „Praca z tekstem literackim w przedszkolu”.  Zajęcia przeprowadziły panie: Danuta Turłaj i Maja Wilczewska-Wojczyszyn, pracownice Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z tematem wpływu literatury na rozwój małego dziecka: ze sposobami przekazywania treści, z rolą ilustracji w przekazie. Bardzo dokładnie były omówione: bajka, baśń, opowiadanie i wiersz. Uczestniczki wspólnie zastanawiały się nad zdefiniowaniem powyższych form i nad ich rolą w codziennej pracy przedszkola.
   Podczas warsztatu poruszono problematykę doboru tekstu literackiego do możliwości percepcyjnych dzieci. Pani Maja Wilczewska-Wojczyszyn zaprezentowała wiele wartościowych publikacji i podpowiedziała sposoby pracy z nimi. Uczestniczki z dużym zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia związane z lekturami. Można było się było zapoznać również zapoznać z teatrzykiem kamishibai, który jest interesującą, mało jeszcze znaną metodą pracy z literaturą dziecięcą. Zajęcia upłynęły w miłej, twórczej atmosferze. Były czasem bardzo aktywnym. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i ciekawych rozmów.
   Przypomniana została trwająca od wielu lat akcja: Cała Polska Czyta Dzieciom, która w terminie 30 maja - 6 czerwca 2015, będzie promowana pod hasłem XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
   Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie planuje w ramach swych obowiązków prowadzić działania wspierające pracę szkół i placówek oświatowych oraz prowadzić sieci współpracy między placówkami. Odbyte warsztaty są przedsmakiem tych działań. Pokazują, że można i warto wspólnie się spotykać i poszerzać swoje umiejętności, co w przyszłości przeniesie się na poprawienie jakości i komfortu pracy. Tak, że zachęcamy nauczycieli, do zgłaszania się do Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie, w celu uzyskania informacji o możliwościach współpracy, pod kontem wspierania szkół i placówek oraz sieci współpracy.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz