czwartek, 23 grudnia 2010

Wyniki konkursu "Ziemia Sulęcińska - jestem jej częścią"

   21 grudnia 2010, ogłoszone zostały wyniki konkursu literacko-plastycznego: "Ziemia Sulęcińska - jestem jej częścią". Konkurs, o tematyce regionalnej, organizowany jest w naszej bibliotece od 5 lat. Przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół średnich naszego powiatu. Cieszy się zainteresowaniem, czego dowodem są liczne prace nadsyłane przez uczestników.
   Konkurs dzieli się na części: literacką i plastyczną. W tym roku komisja postanowiła przyznać tytuły laureatów następującym osobom.

     Część literacka:
Wojciech Kędzierski - I LO Sulęcin
Joanna Witkowska - I LO Sulęcin
Joanna Sokołowska - Gimnazjum Krzeszyce
Patryk Paczewski - Gimnazjum Krzeszyce
Magdalena Obojska - Gimnazjum Sulęcin

    Część plastyczna:
Miejsce I:
Justyna Łankowska - I LO Sulęcin
Danuta Dziadas - I LO Sulęcin
Joanna Skoczylas - Gimnazjum Sulęcin
Marta Dąbrowska - SOSW Sulęcin

Miejsce II:
Żaklina Markiewicz - Gimnazjum Krzeszyce
Paulina Schmidt - Gimnazjum Sulęcin
Roksana Kasprzyk - Gimnazjum Słońsk
Dorota Ziędalska - Gimnazjum Słońsk
Mirosław Nadobnik - SOSW Sulęcin 

Miejsce III:
Daria Tomczyk - Gimnazjum Krzeszyce
Kamila Kardasz - Gimnazjum Słońsk
Klaudia Krzywaźnia - Gimnazjum Słońsk
Joanna Sokołowska - Gimnazjum Krzeszyce
Aleksandra Górczak - Gimnazjum Sulecin
Sandra Królica - I LO Sulęcin

   Laureaci konkursu otrzymali - dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy - dyplomy i słodkie niespodzianki.
   Biblioteka planuje wydanie broszury, zawierającej wybrane prace plastyczne i literackie, laureatów z lat 2006-2010.

wtorek, 14 grudnia 2010

O książkach

Jarosław Iwaszkiewicz pisał:
  
   Wielu ma rywali książka w naszych oczach - i przez to właśnie może staje się niemodna. Radio, telewizja, kino - lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki! Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy, jej milczenia. Milczenie książki jest tym elementem, ktory na nas najwyraźniej działa. Milczenie to - to jest czara, ktorą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią. Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić na własny sposób. Książka utwierdza naszą indywidualność: wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, co brutalne, hałaśliwe, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze.
   Kocham książkę nie dlatego, że jest piękna zewnętrznie, ale dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie, nie na zewnątrz mnie, bogactwa, ktorych nie przeczuwałem. Dlatego też taką miłością otaczam moją bibliotekę.
   Nie potrafimy sobie wyobrazić dzisiejszego życia bez książki - a co będzie jutro, zobaczymy!

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Obycie ułatwia życie

10 grudnia 2010, w Bibliotece, odbył się konkurs dla gimnazjalistów: "Obycie ułatwia życie". Drużyny zmagały się z pytaniami i konkurencjami dotyczącymi dobrego wychowania. Wszyscy byli świetnie przygotowani, jednak zwyciężył zespół z gimnazjum w Torzymiu. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.



drużyny biorące udział w konkursie 

piątek, 26 listopada 2010

Grudniowe spotkania z konsultantami

2 grudnia 2010, w godzinach: 14.00-15.30,  w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie odbędą się spotkania z konsultantami Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie przeznaczone dla zainteresowanych nauczycieli:

1) Nowa podstawa programowa z religii - prowadząca p. Urszula Krysiak
2) Konstruowanie planów pracy indywidualnej (dla nauczycieli pracujących z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych) - prowadząca p. Monika Hartwich-Renicka
3) Zajęcia pozalekcyjne w bibliotece szkolnej - prowadząca p. Krystyna Krzywak

Osoby chętne serdecznie zapraszamy.

wtorek, 23 listopada 2010

Bookcrossing w naszej bibliotece

      Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, do korzystania z zasobów stolika bookcrossingowego, który znajduje się w ganku biblioteki. Obecnie dostępnych jest ponad 40 książek, przeważnie powieści autorów polskich i zagranicznych. Nie brakuje jednak książek naukowych, historycznych, bajek i poezji.
     Bookcrossing, to idea swobodnego krążenia książek, ich uwalniania, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. W Polsce pojawiła się w 2003. Od tego czasu istnieje specjalna strona internetowa www.bookcrossing.pl , na niej rejestruje się uwalnianą książkę, nadaje się jej specjalny numer, przeważnie umieszczony na specjalnej naklejce.Odnajdując książkę z takim numerem, możemy prześledzić w internecie drogę, jaką przebyła zanim dostała się w nasze ręce. I na tym się kończy wszelka instytucjonalność, książka zaczyna krążyć swobodnie, bez jakiegokolwiek pośrednictwa. Można odłożyć ją na klombie, na ławce w parku, na stoliku w przychodni, czy w autobusie miejskim. Odkładając ją w miejscu publicznym prowokujemy innych do sięgnięcia po nią i czytania. I o to chodzi, żeby nie więzić książek w zakurzonych biblioteczkach, w wikipedii czytamy: "bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane".
     Raz jeszcze zapraszamy każdego mieszkańca Sulęcina do uwalniania książek - do korzystania z zasobów naszego stolika i do zostawiania na nim wcześniej uwolnionych pozycji.


wtorek, 16 listopada 2010

Lekcja Czytania

Dzisiaj w bibliotece odbyła się Lekcja Czytania, którą prowadził Wojciech Bonowicz. Na spotkanie przybyły: grupy licealistów - z I LO im. Adama Mickiewicza, oraz z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, bibliotekarki z placówek sulęcińskich i z Gorzowa, był obecny także wicestarosta p. Dariusz Ejchart.
Rozmawialiśmy o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza. Wojciech Bonowicz barwnie i przystępnie pomagał w analizie utworu pt: "Bankiet".Dyskusja dotyczyła różnorodnych problemów: władzy, miłości, samotności, także potrzebie zachowania formy i pozorów. Podczas lekcji uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań. Inne będziemy musieli odnajdywać sami poprzez lekturę dzieł pisarzy współczesnych.
Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem było dla wszystkich przyjemną i pouczającą lekcją.












piątek, 12 listopada 2010

Zaproszenie na "Lekcję czytania"


Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.

Biblioteka Pedagogiczna. Filia w Sulęcinie

zaprasza

uczniów szkół licealnych

i nauczycieli przedmiotów humanistycznych

na warsztaty dyskusyjne pod hasłem:

Lekcje czytania z…

Będzie to spotkanie

z Wojciechem Bonowiczem,

polskim poetą, publicystą i dziennikarzem.

W ramach akcji Tygodnika i Fundacji Tygodnika Powszechnego

mającej na celu pogłębienie sztuki czytania

wśród ambitnych licealistów,

wraz z pisarzem

podejmiemy próbę interpretacji opowiadania

Witolda Gombrowicza pt. Bankiet z tomu Bakakaj.

Spotkanie odbędzie się

16 listopada 2010 r. o godz. 1000

w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie ul. E. Plater 3.

Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 13 listopada 2010 r.

Biblioteka zapewnia tekst utworu dla każdego uczestnika.



Więcej o Lekcjach Czytania znajdziesz na stronach Tygodnika Powszechnego.

wtorek, 9 listopada 2010

Z historii biblioteki...

   Na początku chcemy zapoznać naszych czytelników z historią Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie. Jest to historia ukazująca często trudne losy placówki, a jednocześnie nieustający zapał czytelników i bibliotekarzy. Zapraszamy wszystkich do przeczytania.

   24 listopada 1950 r. Ministerstwo Oświaty poleciło uporządkować księgozbiory inspektoratów szkolnych i zapowiedziało zorganizowanie w najbliższym czasie pierwszej sieci pedagogicznych bibliotek powiatowych. W listopadzie 1951 r. Wydział Oświaty PPRN w Sulęcinie został powiadomiony o rozpoczęciu pracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze, która już od początku 1952 r. przystępuje do organizowania na terenie województwa bibliotek powiatowych, powołana zostaje placówka w Sulęcinie.
   Reorganizacja administracyjna kraju w 1975 pociągnęła za sobą zmiany w strukturze sieci bibliotek pedagogicznych. Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie stałą się filią nowo powstałej Pedagogicznej Biblioteki w Gorzowie.
   W związku z planowaną likwidacją Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie z dniem 1 stycznia 1998 r. Kurator Oświaty przekształcił filię w Bibliotekę Szkolno-Pedagogiczną, przejęta została część księgozbioru biblioteki szkolnej. A od 1 maja 2000 r. biblioteka znowu jest filią Pedagogicznej Biblioteki w Gorzowie, która jest częścią Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

   Zmiana nazwy i przynależności placówki na przestrzeni lat 1952-2008:
-1952-1975 Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa – filia terenowa Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zielonej Górze
-1975-1976 Rejonowa Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie
-1976-1997 Pedagogiczna Biblioteka w Sulęcinie – filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp.
-1998-2000 Biblioteka Szkolno-Pedagogiczna przy Liceum Ogólnokształcącym w Sulęcinie
-od 2000 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. Biblioteka Pedagogiczna. Filia w Sulęcinie