wtorek, 22 października 2019

Warsztaty filmowe


16 października w ramach wspierania szkół i placówek oświatowych w realizacji  zadań edukacyjnych i wychowawczych gościliśmy w bibliotece panią Magdalenę Janas z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
 

Klasa Vd ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulęcinie wzięła udział w warsztatach pt. „Nieme kino pana w meloniku”. Uczniowie dowiedzieli się jak kiedyś kręcono filmy i poznali sylwetkę aktora Charlie Chaplina. W trakcie spotkania wykonali krótkie ćwiczenia z wykorzystaniem atrybutów charakterystycznych dla Chaplina oraz wcielili się w rolę reżyserów z epoki kina niemego  przygotowując krótkie scenki prezentujące komizm sytuacyjny.

Na zakończenie warsztatów uczniowie mogli  wystąpić w roli Charliego Chaplina i zapozować do zdjęcia z wąsikiem, w meloniku i z charakterystyczną laseczką.


Dla uczniów  klasy II A z I LO w Sulęcinie zostały przygotowane warsztaty pt „Jak to się kręci? Czyli krótka historia filmu” .
Uczestnicy spotkania poznali krótką historię kinematografii oraz zdobyli wiedzę na temat podstawowych gatunków filmowych. Celem zajęć było także doskonalenie umiejętności  analizy i interpretacji obrazu filmowego.

środa, 9 października 2019

V Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019


Biblioteka Pedagogiczna we współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulęcinie wzięła udział w tegorocznej V Ogolnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” organizowanej z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Razem z nami w akcji wzięło udział 1761 bibliotek z całej Polski.
Sulęcińska Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem „Sowa mądra głowa” i jak łatwo się domyśleć  wszystkie działania skupiały się wokół tych nocnych ptaków .

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy VI c ze SP 1 w Sulęcinie. Naszym gościem  specjalnym był Pan Marek Pławuszewski z Nadleśnictwa Sulęcin, który bardzo ciekawie opowiadał o zwyczajach i życiu sów.

Sowią tematyką przepełnione były również pozostałe zajęcia. Uczniowie zagrali w edukacyjną grę planszową „Sowi żywot”,  memory „Gdzie mieszkam?”, domino „Znane i nieznane fakty z życia sów” oraz mieli okazję wykazać się spostrzegawczością w trakcie układania puzzli z wizerunkiem sowy włochatki  i sóweczki.

Nocne warsztaty w bibliotece zakończyliśmy wspólnym składaniem sów z elementów orgiami modułowego. I to okazało się nie byle jakim wyzwaniem, ponieważ nasza sowa składała się z 228 elementów. 
 
Podczas Nocy Bibliotek można było obejrzeć wystawę „Sowa mądra głowa” przedstawiającą sowy żyjące w polskich lasach oraz zapoznać się z literatura popularnonaukową na temat ptaków drapieżnych. Na wystawie nie zabrakło tez kilku wierszy  o sówkach autorstwa polskich pisarzy takich jak Aleksander Fredro czy Jan Brzechwa.
 

Na zajęciach wykorzystano materiały  z pakietu edukacyjnego  wydanego w ramach projektu „Sowy Polski” , realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.



wtorek, 8 października 2019

Sowa mądra głowa wyczarowana igłą i nitką


W miniony czwartek (3 października) odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bibliotece Pedagogicznej.
Tym razem szyłyśmy poduszeczkę do igieł w kształcie sowy. Małe sówki możemy wykorzystać nie tylko jako igielniki, mogą również posłużyć jako ozdobne maskotki i zamieszkać w naszych domach w zielonych liściach  roślin doniczkowych.
Dlaczego akurat sowy? Ponieważ najczęściej kojarzone są z mądrością i  symbolizują edukacje.