wtorek, 19 marca 2019

KOMIKS - narysowane opowiadanie


18 i 19 marca uczniowie klasy IV c i IV d ze SP Nr1  w Sulęcinie wraz z opiekunem P. Wiolettą Chitro brali udział w zajęciach na temat komiksu.
Uczestnicy poznali historię komiksu, cechy charakterystyczne gatunku, zasady posługiwania się kadrem, język komiksu, rodzaje dymków, role kolorów i symboli graficznych oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Zajęciom towarzyszyła wystawka popularnych komiksów, wśród których oprócz serii z Kajkiem i Kokoszem znalazły się komiksy historyczne, popularnonaukowe, japońska manga oraz komiks paragrafowy- książka gra, gdzie czytelnik wybiera postać, w którą chce się wcielić, i poruszając się pomiędzy ponumerowanymi kadrami (paragrafami), decyduje o jej losach.

Uczniowie po zaznajomieniu się ze sztuką i regułami powstawania komiksu podjęli próbę przetworzenia wiersza Jana Brzechwy „Kaczka-Dziwaczka” na historyjkę obrazkową.
Powstały ciekawe dzieła komiksowe, które można zobaczyć na prezentowanej fotografii.

poniedziałek, 18 marca 2019

Pisanki- tradycja Świąt Wielkanocnych

14 marca w Szkole Podstawowej w Torzymiu odbyły się zajęcia dla klasy IV A na temat tradycji zdobienia jaj.
Wspólnie zastanawialiśmy się co to są pisanki, jakie jajka nadają się do dekorowania oraz jakie znamy techniki zdobienia. Uczniowie zapoznali się z prezentacją dotycząca tradycji zdobienia jaj w rożnych regionach Polski oraz poznali rożne ciekawostki dotyczące pisanek, np. historie słynnych jaj Faberge.
W drugiej części spotkania uczniowie zdobili wydmuszki metodą decoupage.
Zajęcia były wspólną inicjatywą pani Anny Piecuch bibliotekarki z torzymskiej podstawówki oraz Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie.

piątek, 8 marca 2019

Wielkanocne ozdoby ze sznurka

Na marcowym spotkaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku robiłyśmy dekoracje ze sznurka: kury, jajka i zające. Jest ich sporo, ale to nie koniec – tak nam się spodobały te ozdoby, że każda z pań deklarowała, że w domu powstaną następne.


 

środa, 6 marca 2019

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Już po raz kolejny "Tropimy przestępców z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai".
Tym razem obserwowali podejrzanych  z książki Martina Widmarka  "Tajemnica mumii" uczniowie ze SP Nr 1 z Sulęcina.
25 lutego w zajęciach wzięła udział klasa IVd  a 5 marca klasa IVc pod opieką pani Wioletty Chitro.
Rozmawialiśmy o pracy detektywa i szczególnych cechach charakteru osoby prowadzącej śledztwo.
Uczniowie przeszli test na spostrzegawczość a potem obejrzeli fragment filmu "Zemsta mumii", dzięki któremu poznali głównych bohaterów, miejsce i okoliczności popełnienia przestępstwa oraz byli świadkami przesłuchania podejrzanych przez Lassego i Maję.
Po wysłuchaniu dodatkowo fragmentów książki "Tajemnica mumii" uczniowie mieli za zadanie wytypować osobę która ukradła obraz z muzeum. Zadanie nie było łatwe, zarówno w klasie IV d jak i w klasie IVc tylko kilka osób odgadło kto i dlaczego popełnił przestępstwo.
Na zakończenie zajęć wspólnie złożyliśmy zakładkę do książki w kształcie ołówka z krótką informacją dotyczącą książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.

Wystawa: " Książki z kobietą w tytule"

Marzec kojarzy się od lat ze świętem kobiet - z tej okazji w bibliotece prezentujemy książki, których bohaterkami są kobiety.

Poznajemy bibliotekę pedagogiczną


W czwartek 21 lutego gościliśmy w bibliotece uczniów z kl. IIc ze SP NR 1 z wych.  p. Teresą Kucewicz.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co to jest katalog i do czego służy, dlaczego każdy czytelnik biblioteki ma swoja kartę czytelnika a każda książka kartę książki oraz jak odnaleźć szukaną pozycje na półce.
Dzieci miały możliwość przejść się po wszystkich pomieszczeniach biblioteki: wypożyczalni, czytelni, magazynie, sali multimedialnej i poznać ich przeznaczenie.
Największą atrakcją podczas wizyty w bibliotece okazało się pomieszczenie magazynowe, gdzie każdy z uczniów mógł wypróbować działanie  ruchomych regałów .
Oglądaliśmy też wspólnie różne książki: duże, małe, składane, książki - zabawki,  audiobooki i e-booki.
 Uczniowie poznali też urządzenia , które ułatwiają  prace bibliotekarzom:  skaner, drukarkę, ksero, laminarkę oraz niszczarkę dokumentów.


Następnego  dnia wspólnie wykonaliśmy zakładkę do książki metodą decoupage.