środa, 28 marca 2018

Czytelnicze spotkania w predszkolu

28.03.2018, w Przedszkolu Nr 1 w Sulęcinie, odbyły się zajęcia czytelnicze z cyklu "Spotkania z Bajką". Dzieci poznały dwa teksty "Mój przyjaciel Kemushi" oraz "Bajka o pisankach", przedstawione za pomocą teatrzyku Kamishibai.
Przedszkolaki dowiedziały się  jak wygląda cykl życia motyla, zobaczyły przemianę różnych gatunków z poczwarki w motyla oraz  pięknie pomalowały otrzymane kolorowanki związane z tematyką zajęć.


Wielkanocne inspiracje

27 marca odwiedziła naszą bibliotekę kl. I A z wychowawcą panią Ewą Cieluch oraz kl. I B z panią Elżbietą Wysoczańską. Rozmawialiśmy o zwyczajach wielkanocnych m.in. o palmach, barankach i mazurkach oraz o kolorowych pisankach. Dzieci wykonały wielkanocny wianuszek oraz  dekorowały wydmuszki technika decoupage.


poniedziałek, 26 marca 2018

Wielkanocny zajączek

24 marca 2018 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Dzieci poznały jedną z przygód Misia Puchatka i jego przyjaciół oraz "Bajki o pisankach" przedstawionej w teatrzyku Kamishibai. Malowały gipsowe zajączki oraz wielkanocne koszyczki i wianuszki. Rodzice i dziadkowie zaangażowani byli w wykonanie pudełka zajączka, a także w decoupagowe zdobienie lampioników i jajek. Wszyscy jak zawsze spisali się na medal. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie 21 kwietnia.

Prawo autorskie

Kopiowanie i wklejanie: praw autorskich przestrzeganie - pod takim tytułem odbyły się zajęcia dla uczniów Szkoty Podstawowej Nr 1 w Sulęcinie. Spotkanie prowadziła pani Magdalena Janas nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Uczniowie z sześciu klas zapoznali się z podstawami prawa autorskiego - kto jest autorem i jakie prawa mu przysługują, czym jest utwór, na co pozwala dozwolony użytek prywatny i publiczny, co to jest plagiat i jak rozumieć prawo cytatu. Zajęcia bardzo się podobały i wszyscy liczymy na ich kontynuacje.

Wyczarowane z papieru: kurczaczek origami

23 marca uczniowie z kółka plastycznego, ze SP Nr 1 w Sulęcinie, prowadzonego przez panią Jolantę Kaczmarek uczyli się sztuki origami. Tym razem poznawali tajniki origami modułowego. Jest to odmiana origami, w której figury powstają w wyniku połączenia ze sobą, takich samych, złożonych wcześniej elementów. Nasz kurczaczek składał się dokładnie ze stu modułów.


piątek, 23 marca 2018

Wystawa: Ekslibris- znak własnościowy książki

W czytelni biblioteki prezentujemy mini wystawę dotycząca ekslibrisu czyli małej artystycznej nalepki oznaczającej właściciela książki. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że takie graficzne, małe dzieła sztuki  zawierają  nazwę instytucji lub imię i nazwisko właściciela książki, łacińskie słowo EXLIBRIS (z księgozbioru) oraz elementy graficzne charakteryzujące właściciela lub nawiązujące do tematyki księgozbioru.
Typowy ekslibris to zadrukowana karteczka przyklejoną do wewnętrznej strony okładki książki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów.

środa, 21 marca 2018

Czytelnicze spotkania w przedszkolu

20 marca 2018 w Przedszkolu Nr 2 w Sulęcinie odbyło się spotkanie z przedszkolakami z cyklu Spotkania z Bajką. Tym razem dzieci poznały dwa teksty "Mój przyjaciel Kemushi" oraz "Bajka o pisankach", przedstawione za pomocą teatrzyku Kamishibai.
Dzieci poznały jak wygląda cykl życia motyla, zobaczyły przemianę różnych gatunków z poczwarki w motyla oraz otrzymały kolorowanki związane z tematyką zajęć.

wtorek, 20 marca 2018

Bijemy rekordy w ozdabianiu jajek

Tego roku wyjątkowo dużo grup zgłosiło się do nas na warsztaty zdobienia jajek metodą decoupage. Ozdobiliśmy już wspólnie przeszło 200 wydmuszek. Cieszymy się, że "tradycja nie ginie w narodzie".

Dzisiaj  gościliśmy klasę I c ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulęcinie wraz z wychowawcą panią Teresą Kucewicz. Oprócz kolorowych pisanek uczniowie wykonali również wielkanocną kurkę.






piątek, 16 marca 2018

Konkurs ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA

14 marca zostaliśmy zaproszeni przez  SP Nr 2 w Sulęcinie na konkurs ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA. Koleżanka z naszej biblioteki zasiadła w w komisji sędziowskiej i miała przyjemność posłuchać interpretacji tekstów przygotowanych przez uczniów klas czwartych.
Konkurs przebiegał w trzech etapach: najpierw wszyscy uczestnicy czytali przez półtorej minuty fragmenty prozy wybranej i przygotowane przez siebie w domu. W drugim etapie do którego przeszło 12 osób, odbyło się losowanie utworów przygotowanych przez organizatorów. Uczniowie mieli 5 min. na zapoznanie się z tekstem i przygotowanie do czytania. Do ścisłego finału przeszły cztery osoby, które miały tym razem za zadanie interpretacje  wiersza.
Decyzją komisji konkursowej Mistrzem pięknego czytania w kategorii klas czwartych została Klaudia Łaniec (IVa), I wicemistrzem Natalia Janicka (IVd), II wicemistrzem Wiktoria Woszczyńska (IVb), III wicemistrzem Julian Borkowski (IVc).
Organizatorem konkursu była pani Jadwiga Nitecka z biblioteki szkolnej.

Komiks- dzieło sztuki czy kicz?

W ramach promocji czytelnictwa, 13 marca odbyły się w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie zajęcia dla klas siódmych, dotyczące komiksu.
Prowadząca zajęcia przedstawiła krótko historie powstania opowiadań komiksowych, która była  pretekstem do dyskusji na temat stereotypów dotyczących tego gatunku kultury masowej. Uczniowie zastanawiali się nad językiem i budową komiksu oraz sposobem komunikowania się twórców z odbiorcą. Poznali klasykę polskiego komiksu oraz wybitne dzieła tego gatunku jak np. "Maus. Opowieść ocalałego" A. Spiegelmana uhonorowaną w 1992 r. Nagrodą Pulitzera.

Podczas zajęć uczestnicy pracowali w grupach 4-5 osobowych nad stworzeniem listy wskazówek dla twórców komiku, aby powstał utwór ciekawy i poprawny gatunkowo.

środa, 14 marca 2018

Klub Czytających Rodzin


Biblioteka Pedagogiczna w Sulęcinie serdecznie zaprasza rodziny z małymi dziećmi na spotkanie Klubu Czytających Rodzin 24 marca 2018 o godz. 10.00. Tematyka spotkania będzie związana ze Świętami Wielkiej Nocy. Poznamy opowieść  „Wielkanocny zajączek”, przedstawienie Teatrzyku Kamishibai „Pisankowa Bajeczka”oraz wykonamy wielkanocne dekoracje.

 

poniedziałek, 5 marca 2018

Kolejne warsztaty zdobienia jajek


Te piękne pisanki zostały wykonane 2 marca przez uczniów Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Sulęcinie w ramach kółka plastycznego prowadzonego przez panią Jolantę Kaczmarek. Do świąt pozostały jeszcze cztery tygodnie, będzie więc czas na doskonalenie umiejętności zdobytych na warsztatach i wykonanie kolejnych pisanek, które ozdobią wielkanocny stół.

czwartek, 1 marca 2018

Warsztaty zdobienia jaj metodą decoupage

W okresie przedświątecznym w naszej bibliotece dominują zajęcia i warsztaty związane z Wielkanocą.
Dużym zainteresowaniem cieszy się zdobienie jaj metodą decoupage zwane też niekiedy metodą serwetkową.
27 lutego panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracowicie pokrywały wydmuszki małymi elementami wzorów wyciętych z serwetek papierowych. Wymagało to dużej cierpliwości i dokładności, ale efekty pracy wynagrodziły wszelki trud.

Ferie zimowe w bibliotece

Podczas ferii zimowych gościliśmy w naszej bibliotece uczniów sulęcińskich szkół podstawowych. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty plastyczne oraz zajęcia związane  z książką i czytelnictwem.
Wspólnie z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai tropiliśmy przestępców z 5 tomu książki Martina Widmarka " Tajemnica mumii". Na podstawie fragmentów filmu oraz książki uczniowie mieli za zadanie wytypować osobę podejrzaną o kradzież obrazu. Uczestnicy przeszli także test na spostrzegawczość oraz musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania łamigłówek i posługiwania się szyfrem.


Najmłodsze dzieci wysłuchały bajki w formie teatrzyku kamishibai pt. "Lew w Paryżu" oraz "Pani Zamieć".

Warsztaty plastyczne, w których dzieci wzięły udział, to przede wszystkim "inspiracje wielkanocne": kurka, pudełko- zajączek,wianek wielkanocny oraz zdobienie jajek i lampionów metodą decoupage.


III spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

2 lutego,  odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu sulęcińskiego pod hasłem "Escape room w bibliotece-pomysł na innowacje". Podczas warsztatów, które prowadziła Pani Eliza Paternowska z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. uczestniczki zapoznały się z głównymi założeniami gry oraz z możliwościami zastosowania tej formy w szkole.W drugiej części warsztatów bibliotekarki miały możliwość wzięcia udziału w  mini grze zorganizowanej specjalnie na potrzeby spotkania sieci.

W kolejnej części spotkania, Anna Kicińska autorka bloga Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie, przedstawiła możliwości wykorzystania aplikacji internetowej BLOGER  w promocji książki i biblioteki. Bibliotekarki miały okazję poznać kolejne kroki pracy z aplikacją, od momentu założenia bloga przez  wybór szablonu, układu, edycje postów i tworzenie zakładek.