wtorek, 28 czerwca 2011

Czerwiec - "Książka na Lato"

Od 28.06.2011, po raz kolejny, odbywa się lubiana przez mieszkańców akcja uwalniania książek, tym razem pod hasłem: "Książka na Lato". Piękna, słoneczna pogoda sprzyja wystawieniu książek przed bramę Biblioteki. Każdy przechodzień miał okazję obejrzeć wystawiane pozycje, głównie powieści, chociaż trafiały się także ciekawe książki popularnonaukowe. Przypominamy, że ideą bookcrossingu jest uwalnianie wydawnictw, próba ponownego wprowadzania ich w czytelniczy obieg, mamy nadzieję, że dzisiejsza akcja się do tego przyczyni, a czytanie da znalazcom wielką przyjemność. Książki będą dostępne przed Biblioteką przez kilka dni, w zależności od pogody i zainteresowania czytelników.




  

"Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości" (Monteskiusz)

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Czerwiec - Godziny otwarcia

      Godziny otwarcia Biblioteki w okresie wakacyjnym:

23 czerwca 2011(Boże Ciało) - nieczynne
24 czerwca - piątek:  8 - 15
25 czerwca - sobota: nieczynne
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
27.06.2011 - 08.07.2011 : 8 - 15 ( soboty - nieczynne)

11.07.2011 - 15.08.2011   urlop wypoczynkowy

16.08.2011 - 31.08.2011 : 8 - 15 ( soboty - nieczynne)

piątek, 17 czerwca 2011

Czerwiec - Wystawa: "Sztuka osób niepełnosprawnych"

    9.06.2011 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w otwarciu i zwiedzaniu wystawy: "Sztuka osób niepełnosprawnych". Wystawa jest dostępna w Domu Joannitów, do zwiedzania, dla wszystkich mieszkańców w dniach 6-26 czerwca 2011. Zachęcam serdecznie do jej obejrzenia. Kilkadziesiąt przepięknych prac w różnych technikach zainteresuje każdego. Warto pamiętać, że możliwość artystycznego wyrażania się, zaciera granice niepełnosprawności. Sztuka jest płaszczyzną, gdzie można najgłębiej wyrazić i poznać swoje pragnienia.







 



Czerwiec - Święto Wolnych Książek

 9 czerwca nasza Biblioteka przyłączyła się do Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Uwolniliśmy około 200 książek. Przed bramą były wystawione stoliki, na których stały kosze z książkami. Książki były także powieszone na płocie, w specjalnie oznakowanych woreczkach. Nie zabrakło plakatów informujących o idei uwalniania książek. Ogromną pomoc okazała nam p.Anna Przybyłowska, bibliotekarka z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, wraz z młodzieżą dotarła z książkami w wiele miejsc. O uwalnianiu książek więcej dowiesz się ze strony:  www.bookcrossing.pl
   Większość uwalnianych publikacji była dosyć stara, ale nie przeszkadzało to przechodniom sięgającym po nie. Pojawiła się okazja do wspomnień, powrotu myślami do dawnych lat. Dlatego seria małych książeczek "Tygrysów" zniknęła bardzo szybko, chętnie też sięgano po klasykę młodzieżową.
    Uważamy akcję za bardzo udaną. Planujemy drugą odsłonę tej akcji pod hasłem: "Książka na wakacje" - książki zostaną uwolnione na początku lipca.




  "Wolność książek jest równa wszystkim skarbom świata"

Maj - Konsultacje dla nauczycieli bibliotekarzy

   W Bibliotece, raz w miesiącu, odbywają się konsultacje dla nauczycieli bibliotekarzy prowadzone przez kierownik Arlettę Plamowską. Podczas spotkań porusza się wiele tematów: zmiany w przepisach oświatowych, w przepisach dotyczących bibliotek różnych typów, informacje dotyczące katalogowania, skontrów, pracy z czytelnikiem. Planuje się też wspólne działania, np: jak włączyć się aktywnie w bookcrossing, jak zorganizować wspólne wystawy. Spotkania takie odbyły się w kwietniu, 26 maja, 16 czerwca.
   Czerwcowe spotkanie było poświęcone Bibliotekom Cyfrowym. Każdy uczestnik otrzymał komplet przydatnych informacji, z których będzie mógł korzystać w pracy z młodzieżą.
   Na kolejne konsultacje zapraszamy już jesienią. O dokładnych terminach poinformujemy.

czwartek, 16 czerwca 2011

Maj - Warsztaty Czerpanego Papieru

   W maju, w naszej Bibliotece, były prowadzone przez p. Beatę Szulc-Krajkę, warsztaty papieru czerpanego. Zajęcia praktyczne poprzedzone były prezentacją multimedialną i wstępem teoretycznym. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z sulęcińskiej szkoły podstawowej pod opieką pani Wioletty Kobylnik.Następnie uczestnicy z wielkim zaangażowaniem zajmowali się tworzeniem papieru ze specjalnie przygotowanej masy, którą wykładali na sita, dokładali też elementy ozdobne z kolorowego papieru. Masa na sicie wymaga wyschnięcia, tak że po wyprodukowany papier można się było zgłaszać po kilku dniach. Otrzymany papier jest niezwykle efektowny, nadaje się do robienia zakładek, pocztówek, wizytówek.
   Planujemy następne spotkania tego typu, wszystkich chętnych zapraszamy już jesienią.






produkcja papieru czerpanego sprawiała wszystkim dużo radości

Maj - Warsztaty: "Torba recyclingowa"

   21.05.2011 odbyły się warsztaty dziewiarskie. Tym razem szydełkowałyśmy z nietypowego materiału, mianowicie z ciętych na paski toreb foliowych. Tą techniką można robić bardzo ciekawe torebki, pojemniki, kosmetyczki, a nawet klapki, zresztą co komu dyktuje fantazja. Jak zwykle spotkanie przebiegało w przemiłej atmosferze.



Maj - Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem

   18.05.2011 zostałyśmy zaproszone przez koleżanki bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Sulęcinie na spotkanie autorskie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem.
   Krzysztof Koziołek jest młodym, ale dobrze zapowiadającym się pisarzem. Jak sam mówi o sobie: "tworzy kryminały w stylu skandynawskim", czyli takie, które poruszają ważne problemy społeczne. Wysłuchałyśmy niezwykle ciekawej opowieści o procesie tworzenia, pełnej anegdot, ale i refleksji. Była możliwość rozmowy z autorem, zakupienia książek i otrzymania dedykacji. Z niecierpliwością czekamy na następne, tego typu, spotkania.


Maj - Wizyta Przedszkolaków

Od lat maj jest miesiące poświęconym książce i bibliotekom. Pamiętając o tych szczególnych dniach zorganizowaliśmy w naszej Bibliotece zajęcia dla grup przedszkolnych. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialne o tematyce baśniowej, oglądały zgromadzone w bibliotece książeczki. Dużym przeżyciem było zapoznanie się z książkami nietypowymi: miniaturkami, starodrukami, książkami o dużych rozmiarach.
   Bibliotekarki przypominały dzieciom o tym, że książeczki należy "dobrze traktować", w związku z tym każdy przedszkolak otrzymał specjalną, pamiątkową zakładkę.


Grupa pani Honcz i pani Wilk






Grupa pani Cuprun

Kwiecień - Wystawa: "Katyń - ocalić od zapomnienia"

    5.04.2011 w Domu Joannitów w Sulęcinie została otwarta wystawa: "Katyń - ocalić od zapomnienia". Ekspozycję organizowała wieloletnia przyjaciółka naszej Biblioteki, pani Izabela Lewandowska - emerytowana nauczycielka. Pomagałyśmy jej w gromadzeniu i selekcjonowaniu materiałów, a także użyczyłyśmy publikacji na temat Katynia. Pani Izabela zorganizowała wystawę, aby uczcić pamięć swojego dziadka, Piotra Krajnika, policjanta zamordowanego w Twerze. Wiele osób ze wzruszeniem obejrzało ekspozycję.
                   

  

Kwiecień - Lekcja z uczniami z ZSLiZ

     7.04.2011 odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Grupa pod opieką pani Anny Przybyłowskiej, wysłuchała wykładu p.Beaty Szulc-Krajki na temat poprawnego pisania bibliografii. Mili goście zwiedzili także wnętrza Biblioteki i zapoznali się z katalogami. Mamy nadzieje, że ta wizyta zaowocuje w przyszłości tym, że biblioteka będzie postrzegana jako miejsce przyjazne.



Kwiecień - Konkurs recytatorski "Bliżej Czesława Miłosza"

   14 kwietnia w Bibliotece odbył się konkurs recytatorski: "Bliżej Czesława Miłosza". Chcieliśmy tym samym włączyć się w obchody Roku Czesława Miłosza ( 30 czerwca 2011 przypada setna rocznica urodzin Poety).
   Konkurs przeznaczony był dla uczniów sulęcińskich szkół średnich. Jury i zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania kilkunastu utworów poety. Najwyżej ocenione zostały wystąpienia Jana Lodzińskiego i Karoliny Waszkiewicz, z I LO w Sulęcinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.


Pani Teresa Masztalerz wręcza nagrody laureatom

Kwiecień - Spotkania z cyklu: "Zwyczaje wiosenne i wielkanocne"

   W kwietniu, w naszej Bibliotece, odbył się cykl lekcji przygotowanych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W czytelni multimedialnej uczniowie mieli  możliwość zapoznać się z prezentacją: "Zwyczaje wiosenne i wielkanocne" oraz wysłuchać wykładu na ten temat. Pod koniec zajęć chętne osoby mogły wykonać pracę plastyczną inspirowaną treścią zajęć. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem. Planowane są kolejne spotkania, które będą dotyczyły zwyczajów zimowych oraz tradycji rodzinnych.








Wspomnienia z zajęć  

Kwiecień - Warsztaty "Papierowa wiklina"

    9.04.2011 odbyły się warsztaty, podczas których uczestniczki nauczyły się wyplatać koszyczki z papierowej wikliny. Jest to technika recyclingowa, gdzie z makulatury można stworzyć wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak: koszyczki, miseczki, tace, elementy biżuteryjne i wiele, wiele innych. Technika ta nie jest trudna, jednak wymaga cierpliwości i jest czasochłonna. Prowadząca, Anna Kicińska udzielała wszelkich informacji o papierowej wiklinie. Uczestniczki obejrzały też pokaz slajdów, który pokazywał wielość form, sposoby wykańczania i ozdabiania prac.











Po kilku godzinach, każda uczestniczka, mogła cieszyć się własnoręcznie wykonanym koszyczkiem.